Jak vybrat správnou travní směs a travní osivo

Okrasný trávník je jednou z dominant zahrady a jde o její nejdůležitější část. Plní mnoho funkcí. V okrasné části je estetická funkce, kdy sytě zelená hustá travní plocha dodá zahradě eleganci a pocit luxusu. U bazénu , u pergoly nebo u dětského pískoviště plní funkci správného přírodního pokladu pro naše činnosti na zahradě.

Trávník na zahradě vyplňuje největší plochu, a proto na něj klademe velké nároky.

Správně zvolená travní směs je základem pro úspěšné založení okrasného trávníku, jeho vitalitu, pěkný a zdravý vzhled a jeho následnou snadnou údržbu.
Co vás čeká

V článku se dozvíte, jak nový trávník naplánovat. Jaké jsou základní travní druhy a jaké mají vlastnosti. Rozdělení travních směsí a jak se v nich vyznat. Řekneme si něco o ceně a samozřejmě doporučím konkrétní travní směsi.

Založení okrasného trávníku

Při zakládání nového trávníku na zahradě máte na výběr ze dvou možností.

 • Výsev
 • Položení travního koberce

Pro výsev hovoří menší časová náročnost, nižší pracnost a nižší finanční náklady. Po výsevu musíte ale 4-5 týdnů čekat než se nový trávník plně zapojí.

Naopak trávník založený pokládáním hotových travních pásů – travní koberec , můžete využívat téměř okamžitě, bohužel, je to za výrazně vyšší cenu, větší časovou náročnost a pracnost.

Ať se rozhodnete pro výsev nebo travní koberec, je dobré o travních směsích něco vědět, abyste vybrali ten správný. Pro úspěch s trávníkem nestačí jen koupit směs ( jakou? čtěte dále … ) nebo travní koberec. Důležité je vše správně naplánovat. Ne, nedělám si legraci. Bohužel je třeba plánovat.

Trávník je součástí celé zahrady, vše musí do sebe zapadat. Tvar trávníku, jeho využití, okraje trávníku, celkový pohyb po trávníku.

Jaký chcete trávník?

Víte, kde bude pergola? Víte, kam umístíte bazén? Máte psa? Kde bude okrasná část zahrady a kde budete mít skleník a záhony pro jahody a zeleninu? Jak tyto otázky souvisí s trávníkem a s výběrem travní směsi?

Je to jednoduché. Musíte vědět kde a jak budete trávník zatěžovat a jak bude muset rychle regenerovat.

Pro správný výběr travní směsi jsou důležité nejen vlastnosti jednotlivých travních druhů ( popsáno níže ), ale také odpovědi na následující otázky:

 • Jak bude trávník využíván?
 • Jak budeme trávník zatěžovat?
 • Jaký bude po trávníku pohyb?
 • Bude trávník na slunci nebo ve stínu?
 • Chcete trávník spíše pro jeho krásu a estetiku nebo ho využít pro sport a zábavu?
 • Kolik námahy mu chcete věnovat?

Vypracujte si odpovědi zodpovědně.

Co vám vyšlo? Jaký chcete trávník?

Chcete mít opravdu krásný trávník, který bude hvězdou Vaší zahrady? Zvolte ty nejlepší travní směsi. Levné směsi nezaručují trvanlivost porostu, mají horší vzcházení a celkově řidší vzhled.

Můžete různě kombinovat

Nebojte se různých kombinací. Na zahradě můžete mít i různé druhy trávníků. Například okolo bazénu a pergoly, kde grilujete se hodí travní směs, která snese zátěž, nějaká sport nebo hřištní. ( Můj tip: vyzkoušejte travní směs Wolf-Garten Zátěžový SJ ). V další části zahrady, té okrasnější vysejte trávník z jiné okrasné směsi.

Pokud takto budete na zahradě kombinovat různé plochy s různým určením, je vhodné je opticky oddělit. Pokud je tedy na to místo. Například okrasným záhonem, nízkým živým plotem, zídkou apod.

Anglický trávník a louka ?

Na zahradě také můžete mít část trávníku, který budete pravidelně sekat a udržovat, někdy se mu také říká anglický trávník. A v druhé části, nejčastěji v té vzdálenější od domu nebo na okrajích zahrady, vysejete luční směs a budete pěstovat krásnou kvetoucí louku.

Kontrast mezi pečlivě zastřiženým trávníkem a vysokou kvetoucí loukou je úžasný.

Je jedno zda máte sto nebo tisíc metrů čtverečních. Věnujte naplánování celkovému základnímu konceptu celé zahrady, ať již okrasné nebo užitkové části, velkou pozornost.

Správně zvolený koncept a rozmístění jednotlivých hlavních prvků zahrady vám výrazně usnadní následnou údržbu, pohyb a radost ze zahrady.

Proč je dobré znát jednotlivé travní druhy

Žádný trávník nevzniká jen z jednoho druhu trávy. Jedná se vždy o směsi, které jsou namíchány z různých odrůd trav, které svojí charakteristikou a spolu růstem vytvoří výsledný trávník plnící vaši předem stanovenou funkci.

Možná je to trochu travní alchymie, ale znalosti odrůd a jejich vzájemné snášenlivosti vám pomohou s výběrem nebo budete moci lépe zkontrolovat zahradníka při zakládání nového trávníku. Také při nákup travního koberec si vždy zjistěte z čeho byl vypěstovaný, jaké má složení a co od něj můžete očekávat.

Základní travní druhy

V každé travní směsi nejčastěji najdete jílek vytrvalý, kostřavu červenou a lipnici luční. To jsou základní tři travní druhy. Volbou poměru jednotlivých travních odrůd určujeme vlastnosti budoucího trávníku.

Jílek vytrvalý ( Lolium perene L. )

Jílek je velmi rozšířený a využívaný. Má sytě zelenou barvu, dobře odnožuje. Velmi rychle vzchází ( 5-8 dní po výsevu ). Je odolný proti zatížení, dobře regeneruje. Je měkký a pružný.

Jílek vytrvalý je základem všech zatěžovaných sportovních i rekreačních trávníků, jimž zajišťuje odolnost vůči silné zátěži a rychlou regeneraci poškozených míst.

Je rovněž základem všech směsí určených pro rychlou obnovu ploch a regenerační výsevy.

 • velká odolnost při zátěži
 • rychlé vzcházení
 • rychlá regenerace
 • menší vytrvalost a odolnost proti vymrzání

Kostřava červená ( Festuca rubra agg. )

Do travních směsí se používá velké množství odrůd Kostřavy červené. Kostřava je sytě zelené barvy, některé odrůdy až šedozelené barvy. Snáší nízkou seč, mírný stín, mírné až střední zatížení.

Vzchází po dobu asi 14 dní. Tvoří hustý a kvalitní drn. Využívá se ve směsích pro okrasné trávníky, ale také na golfová jamkoviště. Některé odrůdy mají své uplatnění v užitkových a krajinných trávnících.

 

 • hustý a kvalitní drn
 • snáší nízkou seč a mírný stín
 • větší tvorba stařiny, nutná vertikutace

Lipnice luční ( Poa pratensis L. )

Lipnice je velmi vytrvalá a výběžkatá tráva. Její vzcházení je pomalejší ( 3-4 týdny ). Později je ale konkurenčně velmi silná a odolná.

Snáší nižší sečení a odolná při zátěži, dobře regeneruje. Nejčastěji se využívá do sportovních a rekreačních trávníků.

.

 

 • velmi vytrvalá, odolná zátěži
 • pro nízké sečení, dobrá regenerace
 • pomalejší vzcházení a zapojení v trávníku


Do některých travních směsí se využívají další doplňkové travní druhy jako je psineček obecný, kostřava ovčí, kostřava rákosovitá nebo bojínek. O travních druzích jsem také psal v článku: Základní travní druhy

Shrnutí

Co z toho všeho pro nás vyplývá? Standardní travní směsi obsahují jílek vytrvalý ( 45-55% ), kostřavu červenou, druhy výběžkaté i trsnaté ( 30-40% ) a lipnici luční ( 10-15% ). V tomto poměru jsou většinou parkové travní směsi.

Čím více ve směsi bude kostřava a méně jílku, tím bude trávník co se týče vzhledu hustější a vzhledově okrasnější. Bude-li do směsi přidána kostřava ovčí ( festuca ovina ) nebo menší množství psinečku ( agrotis ) bude trávník jemnější.

Naopak větší množství jílku ( 50-60% ) a více lipnice luční zajistí trávníku odolnost, takové směsi se využívají pro zatěžované okrasné trávníky a sportovní plochy.

Pokud bude ve směsi převládat jílek ( nad 65% ) půjde pravděpodobně o směs na rychlý dosev, protože jílek vytrvalý velmi rychle vzchází.

Vertikutace trávníku. Nechte svůj trávník nadechnout!

Co je vertikutace trávníku? Kdy se provádí a proč ji trávník potřebuje?

Pravidelné a účinné odstraňování plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy je nezbytné pro zdravý a silný růst trávníku a jeho vitalitu. Vertikutujte, nechte trávník nadýchnout.

Cena

Při nákupu se můžete vždy řídit doporučením výrobce travní směsi. Ten obvykle již názvem směsi předurčuje její hlavní charakteristiku. Pozor ale. Každý výrobce travních směsí nabízí většinou několik kvalitativních řad směsí osiv, které se liší cenou a samozřejmě i svým složením. Rozdíl je v poměrech použitých trav, jejich kvalitě a čistotě směsi.

Například Agro CS, největšího výrobce zahradnických substrátů, hnojiv a osiv u nás, nabízí několik řad. Směsi se značkou Primaflora a Agro Hobby jsou zaměřeny na klienty zaměřené na cenu, pod značkou Agro nabízení standartdní osivo ( laicky řečeno lepší průměr ), kvalitu hledejte u značek Agro Profi, Garden Boom a Floria.

U travních směsí částečně platí, že kvalitu je třeba zaplatit, ale ta se Vám následně odmění, vzhledem a celkovou kvalitou nového okrasného trávníku. Levné směsi nezaručují trvanlivost porostu, mají horší vzcházení a celkově řidší vzhled. Kvalitní travní osivo a travní směsi jsou dražší. Při výběru proto nekoukejte jen na cenu.

Na co si dát pozor

Není jílek jako jílek a není kostřava jako kostřava. Zejména u levnějších směsí se využívají levnější odrůdy od jednotlivých druhů. Ve směsi je většinou jílek vytrvalý, jeho levnější varianta je jílek mnohokvětý, který sice rychle roste a pak musíte počítat s tím, že vyprodukuje velmi mnoho zelené hmoty, kterou budete muset sekat a následně řešit co s ní.

Levnější variantou kostřavy červené je kostřava rákosovitá ( festuca arundinacea ). Ta dobře snáší nepříznivé podmínky jako je sucho, horko, ale nesnáší nižší sečení a vytváří nevzhledné velké a obtížně odstranitelné trsy.

5 rychlých tipů pro úspěšné založení nového trávníku

 1. Příprava půdy
 2. Výsev
 3. Zálivka
 4. První sečení
 5. Následná údržba

Víte, jak správně postupovat při výsevu nového trávníku a na co nezapomenout? Projděte si tipy v článku 5 rychlých tipů pro úspěšné založení nového trávníku.

Jaké travní směsi doporučujeme

Doporučujeme travní směsi osvědčených výrobců Eurogreen, Wolf-Garten, Bruno Nebelung nebo českou řadu Garden Boom a osiva řady Profi od Agro CS. Ze známých evropských značek je možné také doporučit značku Barenbrug, od českých osivářů například Modrou řadu od Seed Service.

Proč zrovna doporučuji Wolf-Garten a Eurogreen? Obě společnosti patří k leaderům trhu, nabízejí kvalitní travní osiva dlouhodobě a věnují se výzkumu. Zároveň na osiva těchto značek má velmi dobré reference od svých zákazníku.

Travní osivo WOLF-Garten se vyznačuje nejvyšší čistotou, klíčivostí a minimálním množstvím cizích trav a plevelů, mnohem více, než je zákonem stanoveno.

Pouze vysoce kvalitní trávníkové směsi obsahují nejkvalitnější odrůdy trav, které jsou odolné vůči zatížení a nemocem. Jak osivo pomůže? Kvalitní osivo podpořené pravidelnou výživou a údržbou vytváří hustý a vitální travní porost, který snáze konkuruje plevelům a mechu a snadněji odolává tlaku houbových chorob.

Velkou výhodou značky Eurogreen je, ža mají vlastní výzkum, nejde jen o firmy, které kupuje a míchá osivo, ale sama se podílí na vývoji a šlechtění nových odrůd osiva pro trávník. Zároveň provádí služby při zakládání trávníků a spolupracuje s firmami, které zakládají a pečují o golfová, fotbalová a jiná sportovní hřiště. Má tak ihned odezvu z praxe. To vše se promítá do kvality jejich osiv

U osiv Eurogreen patří k nejoblíbenější řada Rasana, která přináší na trh travní směsi vysoké kvality, čistoty, jistoty při vzcházení a konečného vzhledu trávníku, za přiměřenou cenu. Travní směsi jsou navíc ošetřena technologií Proradix turf a HeadStart.

Jsou to tedy osiva a směsi, které mají v sobě něco navíc. Podívejme se na konkrétní tipy směsí, zde je můj TOP5 wink

Balení: 1 kg, 2 kg a 10 kg

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium je první trávní směs, která roste na trvale zastíněných plochách, ale stejně tak dobře i na slunci. Roste velmi hustě a vytlačuje tak mechy a plevele.

Pro okrasné trávníky na zahradách rodinných domů.

 • Až o 40% méně odpadu při sečení 
 • Šetří čas a práci (vyprazdňování koše) 
 • Šetří peníze (odstraňování posečené trávy)

 • Mnohem vyšší hustota drnu 
 • Méně plevele a mechu 
 • Vyšší zatížitelnost 
 • Sytější barva trávníku
 • Trávníkové osivo nejlepší kvality 
 • Roste i ve stínu 
 •  Zvláště hustý drn 
 • 90.000 výběžků na 1 m

Balení: 1 kg, 2 kg a 10 kg

Travní osivo Wolf-Garten Zátěžové Profi SJ

Špičková travní směs pro intenzivně zatěžované trávníky. Trávník je velice odolný. balení 2 kg, pro plochu 100 m2.

Trávník vysetý ze směsi Wolf-Garten Zátěžové Profi SJ je hustý a neuvěřitelně rychle schopný regenerace, proto vydrží i největší zátěž. Snadná údržba je jeho předností.

Pro hřiště a zátěžované trávníky na zahradách rodinných domů.

 • Velmi odolný – robustní trávník pro volný čas, sport a hry

  • Vysoce kvalitní trávník 
  • Extrémně zatížitelný 
  • Rychle se regeneruje 
  • Středně náročný na údržbu 
  • Zvláště vhodný pro sportovní plochy 
  • Vhodný pro každý typ zahradní půdy

Balení: 10 kg

Travní směs Eurogreen Rasana TOP 

Rasana Top obsahuje dle stávajících hodnocení nejlepší odrůdy jílku vytrvalého, lipnice luční a kostřavy červené. Směs s jemnolistými odrůdami jílku vytrvalého, které velmi dobře snášejí zátěž. Špičkové odrůdy zaručují při střední úrovni péče velmi kvalitní trávník s dobrou odolností zátěži.

Špičková travní směs pro zakládání a renovaci okrasných a zátěžových trávníků.

Ošetřeno přípravkem Plantacur Proradix Turf – optimální ochrana proti Pythiu a Rhizoctonii a celá směs je i ošetřena technologií Headstart pro zlepšení a urychlení vzcházení.

Hřiště na zahradě od Eurogrenu? Zvolte Rasana sport.

Balení: 2 kg, 10 kg

Kiepenkerl Profi Line – Dark Green Tmavozelený trávník 2 kg

Tato travní směs potěší každého majitele zahrady tmavě zelenou barvou trávníku. Speciálně vyšlechtěné travní druhy představí zbrusu nový trávník, skutečný přínos pro zahradní fanoušky. Tato směs brání mechu a jiným plevelům v růstu. Ideální pro založení nového trávníku.

Profi-Line Gala travníková směs obsahuje zvláštní druhy, tvořící velmi tmavý zelený travní koberec.

Traviny obsažené v této směsi zůstávají od přírody po celý rok tmavě zelené a svou barvu si zachovávají dokonce i v zimě. Díky tomu se trávník stává středem pozornosti a zelenou oázou lákající k odpočinku.

Balení: 2 kg, 10 kg

Floria travní směs Král trávníků

Směs vybraných kvalitních travních odrůd s nízkými nároky na údržbu, odlolná proti sešlapání, s hustým pružným drnem.

 • určená pro založení trávníku v zahradách a okolí rodinných domů
 • složená ze špičkových odrůd trav ideální pro založení reprezentativního trávníku
 • garantované složení travních odrůd (vhodné i pro dosev)
 • vynikající vzhled po celou sezónu při nízkých nárocích na údržbu
 • hustý a pružný drn, který je brzy po založení trávníku schopen zátěže
 • vhodná pro většinu půdních typů
 • odolná proti mechům i plevelům

Velmi kvalitní travní směs určená pro zatěžované plochy i pro reprezentativní trávník.

Dosev a přesetí trávníku

Jakou směsí dosívat trávník nebo kterou použít jarní obnovu? Zde je pár řádků, které jsem si vypůjčil z článku: Jarní oprava a obnova trávníku, kde najdete 8 tipů pro jarní nastartování trávníku.

Přesetí celého trávníku – ideálně použijte směs, kterou jste původně vyseli, aby trávník nebyl moc flekatý ( není zelená jako zelená, odstíny v barvě, by pak na větší ploše, mohly být vidět )

Do směsí se používají tři hlavní složky, tři základní travní druhy: jílek vytrvalý, kostřava červená a lipnice luční. Ale v každý výrobce osiv míchá směsi z jiných odrůd těchto tří hlavních složek. Ty se pak mohou lišit barvou ( odstínem zelené ) a někdy i tvarem listu. Tyto malé rozdíly mohou být na pečlivě udržované špičkovém trávníku vidět.

Na trhu jsou různé produkty pro rychlou obnovu trávníku, například Floria Trávníková náplasť 3v1, vertikutační směs Floria 4v1 nebo Reparatur – Set pro opravu trávníku R-RS Wolf-Garten. Jde o osivo, hnojivo, substrát a další doplňky. Tyto soupravy fungují, jsou určeny na rychlou opravu malý poškozených míst v trávníku. Chcete-li mít jistotu správné barvy trávníku, vyzkoušejte nejdříve na nějaké méně frekventovaném místě.

Stejně je možné postupovat a zkoušet při použití směsích na dosev a regeneraci trávníku ( prodávají se po názvy jako je Obnova, Regenerace, dosev apod. ). Tyto směsi jsou vhodné pro dosev velké plochy.

Případně můžete použít regenerační směs z jedné řady výrobků. Například řada osiv Garden Boom nabízí travní směsi Sport pro zátěžový trávník a Park pro okrasný trávník, zároveň směs regenerace, které je určena pro dosev. V jejím složení jsou použity stejné traviny, jen jejich procentní zastoupení je jiné.

Firmy většinou u jedné řady osiv používají stejné nebo vzhledově velmi podobné travní druhy a jejich odrůdy.

Travní směs Garden Boom Regenerace 10 kg

Travní směs pro obnovu poškozených trávníků. Velmi rychlé vzcházení a zapojení do stávajícího trávníku dělají z této travní směsi ideální volbu pro obnovu poškozených míst v trávníku a pro dosev trávníku.

Travní směs Wolf-Garten pro dosev L-RV 100

Směs vysoké kvality, zvlášť rychle zaplní volná místa v trávníku

 • Extrémně odolný a silný trávník, až o 40 % méně odpadu při sečení.
 • Dobrá klíčivost a stejnoměrný vzrůst.
 • Ideální použití po vertikutaci.

Na závěr je tu jedna věc, na kterou nesmím zapomenout. A je to docela zásadní. Špičkový okrasný trávník vyžaduje pravidelnou péči. Je za ním mnoho hodin práce. Jeho základem je travní směs a ty kvalitnější jsou dražší. Potřebuje pravidelnou výživu a stroje na údržbu… , ano trávník patří k těm dražším částem zahrady. Ale dokonalost travní plochy posune celou zahradu do vyšších pater a jeho sytě zelená barva bude pastvou pro Vaše oči a vnitřní klid.