Travní směsi pro okrasný trávník, které můžete použít na zahradě, pro výsev nového trávníku jsou složeny z několika travních druhů. Nejčastěji to jsou jílek vytrvalý, lipnice luční a kostřava červená a jejich odrůdy. Někdy se také ve složení travní směsi můžete setkat s kostřavou rákosovitou, kostřavou ovčí, psinečkem výběžkatým nebo psinečkem tenkým. 

Pro celkový vzhled trávníku a jeho vlastnosti je důležité procetní obsah základních travnívh druhů ve travní směsi. U zátěžových je vždy více jílku a lipnice, u okrasných převládá kostřava.
Základní travní druhy a jejich vlastnosti

Jak již jsem uvedel výše, základní a nejčastěji používané travní druhy jsou v travních směsích jílek vytrvalý, lipnice luční a kostřava červená. Představme si jejich hlavní přednosti, ale také nedostatky.

 

Jílek vytrvalý – Lolium perenne

Při dodržení doporučené péče vytvoří jílek společně s dalšími travními druhy vysoce kvalitní trávník. Mezi silné stránky jílku vytrvalého patří výborná odolnost vůči zátěži, rychlé klíčení a vzcházení po výsevu. Jeho slabší stránkou je nižší odolností vůči suchu, vyšší nároky na údržbu.

 

Výhody

 • výborná odolnost vůči zátěži
 • rychlé klíčení a vzcházení po výsevu

Nevýhody

 • nižší odolností vůči suchu
 • vyšší nároky na údržbu
t

Víte, že ...

Jílek je základem trávy na travnatých tenisových kurtech, jeho obsah se liší dle jednotlivých klubů. Ve slavném All England Club ve Wimbledonu je obsah jílku 100 %, což například způsobuje pomalejší odskok míče, než na jiných travnatých dvorcích.

Další tenisové turnaje ATP a WTA na trávě se hrají v německém Halle, v Hertogenboschi ( Nizozemí ), Newport ( USA ) a ve Velké Británii: Londýn – Queen’s Club, Eastbourne, Nottingham nebo Birmingham.

Lipnice luční – Poa pratensis

Lipnice luční je oceňována pro velkou odolnost vůči sešlapání, tolerance vůči zimě a výborný vzhled po sečení. Slabší stránkou je především pomalejší vzcházení, které dle podmínek trvá 3 až 4 týdny.

Lipnice je v kombinaci s jílkem vhodná pro intenzivně zatěžované trávníky.

Výhody

 • odolnost vůči sešlapání
 • tolerance vůči zimě
 • výborný vzhled po sečení

Nevýhody

 • pomalé vzcházení (3 až 4 týdny)

Kostřava červená – Festuca rubra

Kostřavy červené se dále dělí na trsnaté, krátce a dlouze výběžkaté. Kombinace těchto tří druhů zajistí vysoce kvalitní trávník.

K silným stránkám kostřav patří jemnost listu, hustota a tolerance vůči stínu.Mezi ty slabší lze zařadit rychlost regenerace a odolnost vůči zatížení. Proto je využívána především do okrasných trávníků. 

Výhody

 • jemnost listu
 • hustota
 • tolerance vůči stínu

Nevýhody

 • pomalá rychlost regenerace
 • nižší odolnost vůči zatížení 

Jak rychle vzchází 

Travní směs, její jednotlivé složky, vzchází postupně. nejrychleji vzchází jílky, následují kostřavy a poslední jsou lipnice.

Jílek při dobrých podmínkách vzchází již za týden, plné zapojení je pak po 15-20 dnech. Kostřavě to trvá 12-15 dní, plné zapojení cca po 25 – 30 dnech. Na lipnici se čeká nejdéle, vzchází až po 20 dne a plné zapojení je po 35-40 dnech.

 

Charakteristika vlastností jednotlivých druhů

Charakteristika jednotlivých travních druhů Jílek vytrvalý Kostřava červená dl. výběžkatá Kostřava červená trsnatá Kostřava červená trsnatá kr. výběžkatá Lipnice luční
tolerance zatížení 10 4 3 4 9
odolnost vůči chorobám 6 7 5 4 7
tolerance vůči suchu 4 6 7 8 5
rychlost vzcházení 10 8 7 6 2
náročnost na živiny 9 6 4 4 8
tolerance na vysoké teploty 2 5 6 6 5
jemnost listu 4 4 8 8 3
tolerance zastínění 5 5 6 6 5
hustota 5 4 9 9 5
tolerance vůči zamokření 2 4 4 4 4
produkce plsti 1 4 5 6 7
tolerance vůči zimě 2 3 3 3 6

1 nejhorší, 10 – nejlepší

zdroj:

Gardenboom.com, wikipedie.org

Trávníky pro zahradu, krajinu a sport, Fr. Hrabě a kol. Vydavatelství P. Baštan, 2009

Travní směs Garden Boom Park 10 kg

Směs pro okrasné trávníky do zahrad u rodinných domům s nížší zátěží. Travní směs Garden Boom Park je složena s ohledem na vzhled trávníku. Je vhodná pro okrasné trávníky s nižší zátěží. Základem travní směsi jsou tři druhy kostřavy, které podporují hustý travní drn s nižším vzrůstem,  doplněné lipnicí luční a jílkem vytrvalým.

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 100

určeno pro: kvalitní okrasné trávníky na zahradách rodinných domů

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium je první trávní směs, která roste na trvale zastíněných plochách, ale stejně tak dobře i na slunci. Roste velmi hustě a vytlačuje tak mechy a plevele.