Jak opravit trávník po horkém létě

Teď, na začátku září, je ideální čas dostat trávník po suchém létě znovu do kondice. Kde nebyl trávník pod dostatečnou závlahou, dostal řádně zabrat. Navíc je nutné, aby trávník před zimou dostatečně posílil, aby dobře přezimoval.

Suché léto má často za následek řídnutí trávníku, jeho oslabení někdy i jeho výrazné proschnutí. Naopak září již nejsou vysoké letní teploty a většinou se přinese i dostatek vláhy. Navíc je ještě dost času do zimy.

Postup při renovaci trávníků

Důležité je rychle zaplnit novým trávníkem holá nebo poškozená místa, trávník „nadopovat“, aby dostatečně posílil.

Nejdříve trávník posekejte a vyčistěte od suchých zbytků a poškozených travin. Vhodné je tedy udělat podzimní vertikutaci ( něco málo prakticky o vertikutaci trávníku zde> Kdy dělat vertikutaci trávníku – Gardimo.cz), která trávník vyčistí a zároveň díky nožům dojte k narušení vrchní vrstvy zeminy.

Narušení vrchní vrstvy je důležité, aby nové osivo neleželo na ztvrdlé půdě. K narušení můžete použít i hrábě.

Do připravené půdy můžete rozhodit travní semeno. Při dosevu volte stejnou nebo podobnou směs, z jaké byl trávník založen. Při malých opravách je možné použít regenerační směsi, případně směsi určené pro dosev po vertikutaci ( Floria vertikutační směs, Wolf-Garten vertikutační směs).

Následně rozhoďte po celé ploše trávníku hnojivo, aby trávník dostal impuls pro růst. Zde lze ještě využít letní nebo celosezonní hnojiva, například LX MU od Wolf Garten, nebo Trávníkové hnojivo od Agra, případně Yara Milla complex. S podzimními hnojivy ještě počkejte, na ty přijde řada až na začátku října.

Poté trávník zalijte. Sledujte stále počasí. Nové osivo při vzcházení nesmí zaschnout. Naštěstí teploty již nejsou vysoké, ale stále dostatečná pro růst, a zároveň pomůže větší ranní rosa i přirozená pozimní vlhkost.

Stručně a jasně:

  1. Vyčištění trávníku
  2. Rozrušení vrchní vrstvy zeminy
  3. Výsev
  4. Hnojení
  5. Zálivka

Zbavte trávník plevelů a chorob

Začátek září, s teplotami okolo dvaceti, je stále vhodný pro likvidaci plevelů v trávníku a pro vyčistění trávníků od letních chorob, nejčastěji kornatky travní.

Pro likvidaci plevelů použijte selektivní herbicidní přípravky Bofix a Dicotex. Pokud nebudete dosívat nebo budete dělat jen menší lokální opravy, můžete použít i hnojivo s herbicidem Travin.

Pro postřik proti chorobám lze využít přípravky Ortiva s účinnou látkou azoxystrobin a přípravek Polyversum.

Nový trávník

Září je také ideálním termínem pro založení nového trávníku. Postup najdete zde>> Jak vybrat správnou travní směs, travní osivo | Gardimo.cz