Řezání dřeva je pro majitele chat, chalup a rodinných domů velmi častou záležitostí. Většina rodin totiž vlastní kotel na dřevo, který každoročně spálí i několik kubíků. Jednou z možností je objednat si dřevo u profesionálů, kteří vám jej dodají již nasekané. Vy se tak nemusíte o nic starat. Pokud ale vlastníte lesy nebo jste právě pokáceli starý strom, budete se muset se dřevem popasovat sami.

Ideální pro řezání dřeva je využít motorovou pilu, která vám práci velmi usnadní. V našem článku vám nyní pomůžeme s výběrem té pravé motorové pily.

Kategorie pil podle využití

Před samotným výběrem je důležité zaměřit se na to, za jakým účelem budete pilu používat. Z tohoto pohledu se na současném trhu vyskytují tři základní kategorie motorových pil. Produkty mají velice obdobné technické vlastnosti. Jedná se o následující kategorie:

  • hobby motorové pily,
  • farmářské motorové pily,
  • a profesionální motorové pily.

Hobby motorové pily

Hobby motorové pily tvoří nejlevnější třídu benzínových pil. Hodí se zejména na prořezání ovocných stromů. Zároveň ji můžete použít i na přípravu topného dřeva v menším množství. Tato kategorie se nehodí na každodenní používání. Nejlevnější motorové pily stojí zhruba 3 000 Kč.

Farmářské motorové pily

Druhou kategorii tvoří farmářské motorové pily, jejichž využití je mnohem širší. Výhodou je, že zvládnou mnohem více práce. Jsou vhodné na náročnější práci při přípravě palivového dřeva. Ceny se pohybují okolo 10 000 Kč.

Profesionální motorové pily

Nejdražší třídu tvoří profesionální motorové pily. Ty jsou vyrobené tak, aby zvládly několikahodinový provoz každý den. Hodí se jak na prořezávání ovocných stromů, tak i přípravu topného dřeva nebo kácení stromů se silnějším kmenem. Ceny začínají na hranici 20 000 Kč.

Důležité parametry při výběru motorové pily

Při výběru motorové pily je důležité zaměřit se na její důležité parametry. Mezi tyto parametry patří:

  • výkon,
  • typ motoru,
  • délka lišty,
  • hmotnost,
  • ochranné pomůcky,
  • a pořizovací náklady.

Výkon

Prvním parametrem při výběru motorové pily je výkon. Pro prořezávání ovocných stromů nebo řezání palivového dřeva postačí výkon 1,4 až 2,5 kW. Pro profesionální pily se doporučuje výkon vyšší než 2,5 kW.

Typ motoru

Motor představuje nejdůležitější část motorové pily. V dnešní době se můžete setkat s několika typy motoru. Prvním z nich je elektrický motor, která je určen pro ty, kteří se nekladou vysoké nároky na řezání dřeva. Je vhodný pro občasnou práci se dřevem. Výhodou elektrického motoru je méně hlučný chod a bezúdržbová konstrukce.

Druhým typem jsou akumulátorové motory. Nevýhodou těchto typů je nutnost pravidelně dobíjet baterii. Tyto typy pil jsou však podstatně menší a mají nižší výkon. Mají ale velmi tichý chod a jsou téměř bez údržbové, navíc, oproti elektrickým, se nemusíte starat o kabel.

Posledním typem jsou benzínové pily, které disponují vyšší výkonem. Hodí se na každodenní práci se dřevem. Nevýhodou benzínových modelů je vyšší hmotnost, výraznější hluk a výfukové zplodiny.

Délka lišty

Dalším podstatným kritériem je délka lišty, která je rozhodující pro průměr řeziva. Na současném trhu můžete vybírat délku lišty v rozmezí od 25 do 50 cm. Pro prořezávání stromů a přípravu palivového dřeva se hodí spíše kratší délka. Lišty s délkou 35 cm a výš se hodí pro údržbu sadů a těžbu v lese.

Hmotnost

Hmotnost rozhoduje o celkovém komfortu při používání motorové pily. Hobby a farmářské motorové pily váží v průměru 5 kg. Záleží však na typu motoru a ostatním příslušenství. Profesionální pily mohou vážit přes 10 kg.

Ochranné pomůcky

Při práci s motorovou pilou je důležitá také bezpečnost. Tu můžete zvětšit díky speciálním ochranným pomůckám, mezi které patří pracovní rukavice, ochranné brýle, kvalitní pracovní obuv, ochranná přilba nebo sluchátka.

Pořizovací náklady

O pořizovacích nákladech motorových pil jsme se již zmínili v jejich kategorií. Ceny se u jednotlivých modelů velmi liší. Nejlevnější motorové pily jsou k dostání do 5 000 Kč. V této kategorii najdete spíše motorové pily pro občasné použití. Najdete zde pestrou nabídku jak benzínových, tak elektrických motorů.  Hmotnost dosahuje maximálně 8 kg.

Farmářské motorové pily začínají na částce 5 000 Kč. V tomto případě se jedná spíše o benzínové pily, které nabízejí výkon od 2 kW. Nejdražší farmářské pily seženete okolo 15 000 Kč.

Poslední kategorii tvoří profesionální motorové pily, které koupíte od 15 000 Kč a výš. Nabízejí skvělý výkon a délku lišty až 50 cm.