aktualizováno: 4.3.2020

Nastartujte trávník po zimě! Od vertikutace, přes jarní výživu a dosev trávníku. S jarní údržbou trávníku začněte, až když roztaje poslední sníh a trávník rozmrzne a oschne a trávník začne růst. 

Jeden hezký víkend ještě jaro nedělá, jen nás pěkně navnadí. S trávníkem se vyplatí být trpělivý. Nechte trávník po zimě pořádně vyschnout a s jeho údržbou počkejte až bude delší dobu přes den tepleji ( 10 a více stupňů ) a v noci nebudou mrazíky. Zatím se pořádně připravte. Nemá cenu to uspěchat.
1. Pokosení trávníku

Připravte plochu na vertikutaci. Máte na jaro připravenou sekačku? Nabroušený nůž? Sekání trávníku tupým nožem snižujete jeho kvalitu. Nejšetrnější k trávníku je vřetenová sekačka. U rotačních sekaček je důležité mít stále dobře nabroušený nůž.

Před první prací nezapomeňte u strojů zkontrolovat stav jejich provozních kapaliny. U vertikutátorů stav nožů. U sekačky nechte nůž před prvním sekáním řádně naostřit. Kvalita sečení určuje celkovou kvalitu okrasného trávníku.

Čím je ostřejší nůž, tím je roztřepení listů trávníku menší.

Při sečení s tupým nožem dochází k velkému roztřepení. A to může mít za následek následné 

 • hnědnutí špiček listů
 • špatnou a pomalou regeneraci
 • snížení obrany trávníku proti chorobám

Na poškozených listech je velká pravděpodobnost výskytu chorob a plísní.

Jak vybrat sekačku

Praktické tipy pro výběr sekačky a představení sekaček různých značek naleznete na webu www.jak-vybrat-sekacku.cz

Akumulátorová rotační sekačka Gardena PowerMax Li-40/32

 • Šířka záběru 32 cm
 • Sekačka se sběrným košem o objemu 30 l
 • Výška sečení sekačky 20 – 60 mm
 • Sekačka Gardena zvládne až 280 m2
 • Centrální nastavení výšky sečení
 • Hmotnost sekačky 8,9 kg

2. Vertikutace trávníku – prořezání a vyčistění od plsti

Nahromaděná plsť a zhutněná vrchní vrstva substrátu trávník dusí. Špatně přijímá světlo, vzduch, vláhu a živiny. Vertikutací trávník vyčistíte a umožníte mu „nadechnout se“.

Vertikutace se provádí 2x ročně v jarním a podzimním termínu. U trávníku, kde mulčujete nebo používáte robotickou sekačku bez sběru posečené trávy se zbytky trav hromadí, vše se nerozloží. V tomto případě zařaďte ještě jednu vertikutaci před léto.

Kde se dozvíte více o vertikútaci trávníku? Podívejte se na >>www.travnik-vertikutace.cz <<  kde je podrobně popsán  postup vertikutace, výběr stroje pro vertikutaci a další doplňkové informace o vertikutaci trávníku.

Vertikutátor HECHT 5654

Vysoce výkonný vertikutátor se čtyřtaktním motorem. Snadno si poradí i s většími pozemky.

 • Vertikutátor benzínový,
 • Motor: 1.7kW/87 ccm,
 • Záběr 38cm,
 • Pracovní část:18 nožů,
 • Hmotnost 26.5kg

3. Dosev a přesetí trávníku

Přesetí celého trávníku – ideálně použijte směs, kterou jste původně vyseli, aby trávník nebyl moc flekatý ( není zelená jako zelená, odstíny v barvě, by pak na větší ploše, mohly být vidět )

Do směsí se používají tři hlavní složky, tři základní travní druhy: jílek vytrvalý, kostřava červená a lipnice luční. Ale v každý výrobce osiv míchá směsi z jiných odrůd těchto tří hlavních složek. Ty se pak mohou lišit barvou ( odstínem zelené ) a někdy i tvarem listu. Tyto malé rozdíly mohou být na pečlivě udržované špičkovém trávníku vidět.

Na trhu jsou různé produkty pro rychlou obnovu trávníku, například Floria Trávníková náplasť 3v1, vertikutační směs Floria 4v1 nebo Reparatur – Set pro opravu trávníku R-RS Wolf-Garten. Jde o osivo, hnojivo, substrát a další doplňky. Tyto soupravy fungují, jsou určeny na rychlou opravu malý poškozených míst v trávníku. Chcete-li mít jistotu správné barvy trávníku, vyzkoušejte nejdříve na nějaké méně frekventovaném místě.

Stejně je možné postupovat a zkoušet při použití směsích na dosev a regeneraci trávníku ( prodávají se po názvy jako je Obnova, Regenerace, dosev apod. ). Tyto směsi jsou vhodné pro dosev velké plochy.

Případně můžete použít regenerační směs z jedné řady výrobků. Například řada osiv Garden Boom nabízí travní směsi Sport pro zátěžový trávník a Park pro okrasný trávník, zároveň směs regenerace, které je určena pro dosev. V jejím složení jsou použity stejné traviny, jen jejich procentní zastoupení je jiné.

Firmy většinou u jedné řady osiv používají stejné nebo vzhledově velmi podobné travní druhy a jejich odrůdy.

Travní směs Král trávníků 10 kg

Král trávníků – Směs vybraných kvalitních travních odrůd s nízkými nároky na údržbu, odlolná proti sešlapání, s hustým pružným drnem.

Velmi kvalitní travní směs určená pro zatěžované plochy i pro reprezentativní trávník.

Travní směs Král trávníků je směs moderního typu určená k založení kvalitního a odolného trávníku s nezvykle nízkými nároky na údržbu a přesto reprezentativním vzhledem.

Je složená ze špičkových odrůd trav, které jsou tím nejlepším z evropské pěstitelské produkce. Odpovídá nejmodernějším trendům pěstování a péče o travnaté plochy v zahradách a okolí rodinných domů.

osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 100

určeno pro: kvalitní okrasné trávníky na zahradách rodinných domů

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium je první trávní směs, která roste na trvale zastíněných plochách, ale stejně tak dobře i na slunci. Roste velmi hustě a vytlačuje tak mechy a plevele.

Trávník PREMIUM s jeho pěkně zelenou barvou vám budou sousedi závidět. Tento trávník roste velmi hustě, ale jen málo do výšky, vzniká tak mnohem méně odpadu při sečení než u běžných druhů trávníků. PREMIUM trávník roste v každém druhu půdy.

Rychle klíčí, a je již po několika týdnech hustý a zátěžový.

Travní směs Eurogreen Rasana TOP 10 kg

Špičková travní směs pro zakládání a renovaci okrasných a zátěžových trávníků.

Ošetřeno přípravkem Plantacur Proradix Turf – optimální ochrana proti Pythiu a Rhizoctonii a celá směs je i ošetřena technologií Headstart pro zlepšení a urychlení vzcházení.

Rasana Top obsahuje dle stávajících hodnocení nejlepší odrůdy jílku vytrvalého, lipnice luční a kostřavy červené. Směs s jemnolistými odrůdami jílku vytrvalého, které velmi dobře snášejí zátěž. Špičkové odrůdy zaručují při střední úrovni péče velmi kvalitní trávník s dobrou odolností zátěži.

osivo Garden BOOM PARK_10kgTravní směs Garden Boom Park 10 kg

Směs pro okrasné trávníky do zahrad u rodinných domům s nížší zátěží. Travní směs Garden Boom Park je složena s ohledem na vzhled trávníku. Je vhodná pro okrasné trávníky s nižší zátěží. Základem travní směsi jsou tři druhy kostřavy, které podporují hustý travní drn s nižším vzrůstem,  doplněné lipnicí luční a jílkem vytrvalým.

Kostřava červená má jemný list, vysokou hustotu drnu a toleranci vůči stínu. Proto zajišťuje vysoce kvalitní okrasný trávník. Má menší odolnost vůči zátěži.

4. Jarní výživa trávníku

Pro jarní výživu ( hnojení ) trávníku použíjte kombinované hnojivo, ne jednosložkové ( např ledek, to je jen dusík). Lépe nějaké dlouhodobé s postupným uvolňováním živin, nehrozí popálení trávníku. Trávník si vezme jen to co potřebuje.

Pokud chcete mít krásný hustý a sytě zelený trávník je nutné mu dopřát správnou výživu a to několikrát za rok. Jinak trávník při nedostatku výživy začne žloutnout, listy budou slabší, v trávníku se rozšíří plevele a mech.

Při výběru trávníkového hnojiva zvažte následující:

 • aktuální potřebu živin ( stav trávníku a roční období )
 • balení hnojiva – vybírejte objem balení dle Vaší plochy trávníku
 • cena hnojiva – u trávníkových hnojiv částečně platí ( podobně jako o travních směsí ) stejný poměr jako známe u vína nebo kávy. čím kvalitnější hnojivo, tím vyšší jeho cena.

U jarních hnojiv spíše převládá dusík, který má za úkol dodat trávníku vitalitu a probudit jeho růst.

Trávníkové hnojivo Garden Boom Spring 15 kg

Trávníkové hnojivo s optimálním složením živin pro jarní nastartování trávníku. Postupné uvolňování živin po dobu 2-3 měsíce. Garden Boom Spring je ideální hnojivo pro nastartovní trávníku po zimě. Speciálně upravené složení podporuje rychlý růst a vývoj.

Pokud potřebuje podpořit rychlý růst v průběhu roku můžeme hnojivo Garden Boom Spring použít po celou sezonu ( duben -září ). Uvolňování živin je zajištěno pomocí technologie XCU. Živiny se uvolňují po dobu 2-3 měsíců.

5. Substrát

Rozhození substrátu ( něco jako Topdressing ). Po trávníku rozhodit jemnou vrstvičkou trávníkového substrátu. Rozhození substrátu není podmínku, obzvláště na velké ploše je ho potřeba docela dost, ale přispěje k lepšímu vzcházení nového osiva a zároveň obohatí a zjemníte horní vrstvu zeminy.

Balený se dá běžně koupit v zahradnictví nebo hobby marketech.

6. Závlaha

Podle různých měření, zkušeností z minulosti, pozorování a vývoji teplot se v odborné literatuře uvádí, že doplňkovou závlahou je trávníku dodat až 200 litrů vody na m2 za vegetační období. Je to nějaké minimum, v praxi samozřejmě záleží na průběhu počasí, teplot, srážek v tom daném roce.

Kolik vody je třeba?

Cílem závlahy není pouze zavlažit listy, ale je třeba dostat vodu ke kořenů v půdním profilu do hloubky cca přes 15 cm. Proto zavlažujeme spíše větší dávkou vody v delších intervalech. Základní dávka je cca 15-25 litrů / m2 v intervalu za 3-5 dní. Při velkých vedrech okolo 30 a více stupňů je třeba dávku zvýšit ( 30-40 l/m2 ) a interval snížit na 1-2 dny. Při delším období velkých teplot jdeme až na 50 litrů/m2.

Na jaře naštěstí problém s vodou není, ale výše uvedené si zapamatujte pro letní období, kde voda trávníku bude chybět

s

Nezapomeňte

Pro trávník je důležitá pravidelná údržba a sečení, výživa a závlaha. Na začátku všeho je kvalitní travní osivo.

7. Osivo nesmí zaschnout

Udržujte substrát vlhký, jako když zakládáte nový trávník – tím vzejde nové osivo nejrychleji a nejrovnoměrněji. Osivo nesmí při vzcházení zaschnout, nejcitlivější na vláhu a teploty je osivo v době klíčení, vytvoření klíčku a na počátku růstu.

8. Sečení

Po dosevu se sečením opatrně. Lépe nechat trávník lehce přerůst a nesekat ihned na požadovanou velikost, ale snižovat postupně. Například až tráva bude vyšší cca 8cm, sekačku nastavte např. na 5 cm, aby zbytečně nebrala nově vzcházející trávu.

3 základní požadavky pro správné sečení okrasných trávníků:

 • sečení provádíme tak často, abychom odstranili jen 1/3 asimilační plochy trávníku
 • kvalitní trávník vyžaduje kvalitní  řez – sečení provádíme ostrým nožem
 • doporučená výška sečení okrasného trávníku je 3-5 cm

Pravidelné a správné sečení trávníku významně pomáhá v jeho další údržbě a k jeho kráse a zdraví. Trávník houstne, lépe odolává tlaku plevelů. Nezapomeňte vše podpořit také kvalitní výživou trávníku, Váš trávník si zaslouží kvalitní trávníková hnojiva.

Sekačka kombinuje 5 funkcí pro kompletní údržbu každé zahrady – sečení, mulčování, zachycení do boxu a odhoz zadem či stranou.

Benzínová sekačka Einhell GC-PM 56 S HW Classic

Benzínová sekačka s 4 taktním motorem, 173cm3, 2.8kW, 6 stupňů nastavení výšky sečení (27-70mm), sběrný koš 80l, indikace plnosti, záběr 56cm, mulčovací funkce, boční odhoz … .

 • Objem motoru: 161 cm3
 • Výkon motoru: 2,8 kW
 • Pojezd: ANO
 • Záběr sečení: 56 cm
 • Výška sečení: 27-70 mm
 • Koš: 80 l

Kdy se do toho pustit?

Ideálně vše realizovat, až bude tráva na jaře přirozeně růst. To již bude znamenat, že jsou dobré podmínky pro novou trávu a dosev bude úspěšný. Sledujte aktuální počasí a jeho předpověď. Důležité jsou teploty a vláha. V dubnu už by mělo být počasí v pohodě.

Nemá cenu to uspěchat. Určitě tento postup není na první pěkný jarní víkend. Počke⇒jte až bude počasí ustálené, Váš úspěch pak bude zaručen.

 

Podobný postup lze zvolit také na počátku podzimu, jen k přihnojení využije podzimní trávníkové hnojivo. A takto připravíte trávník na dokonalé přezimování.

p.s.

Inspirace na závěr

Tento článek, jako i ostatní na tomto blogu, jsou sepsány ve spolupráci se shopem svet-travniku.cz. Na závěr tedy přináším trochu inspiraci, které trávníková hnojiva a osiva jsou v tomto shopu nejoblíbenější.