Každý podzim je jiný. Někdy je sychravěji a někdy na začátku září pokračuje velmi teplé a suché počasí z léta. Můžeme si užívat pobyt na zahradě a v přírodě. Ale bohužel, podzim se blíží a následuje zima. Je nutné se připravit. Konkrétně se podíváme na trávník, hlavní část každé zahrady.

Já mám osobně podzim velmi rád. Je to krásné období sklizně, plné různých barev, padajícího listí, ranní mlh a poletujících pavučin. Na zahradě můžeme obdivovat barvy, při teplých odpoledních něco dobrého ugrilovat, vypít kávu na terase, ale čeká nás ještě nějaká práce … . Jdeme na to.

Vertikutace, přihnojení trávníku, oprava trávníku po létě, sklizeň jablek, sbírání ořechů, hrabání listí, rytí … . To jsem se nějak rozjel. Co vše musíte zvládnout Vy?

Slibuji přehled prací a postupů, co z trávníkem na podzim. Dále tipy na stroje, podzimní hnojiva, osiva a možná i nějaké nářadí.




Podzimní údržba trávníku

Září a říjen, důležité dva měsíce v přípravě trávníku na dobré přezimování. A v těchto dvou měsících je nutné zvládnout tři klíčové úkoly v údržbě trávníku:

  • vertikutaci
  • speciální podzimní výživu
  • postřik proti chorobám

Ano pokud splníme tyto tři podzimní úkoly zajistíme trávníku dobrou přípravu na zimu a na jeho úspěšné přezimování. Vertikutace vyčistí trávník, speciální podzimní výživa dodá trávníku ty správné vitamíny a postřik proti chorobám zajistí prevenci proti napadení.

To je údržba stávajícího trávníku. Ale září je také ideálním časem, termínem pro výsev nového trávníku nebo pro přípravu plochy pro nový trávník s termínem výsevu, případně pokládky travního koberce, v jarním termínu.

Vše spolu projdeme. Začnu vertikutací trávníku, následovat bude dosev a podzimní hnojení trávníku. Podíváme se i postřiky. A nezapomenu ani na ten nový trávník.

Podzimní vertikutace trávníku

Vertikutace pomůže trávníku. Zajistí lepší přístup živin, světla, vody, vzduchu. Zároveň Vám pomůže v boji chorobám a jiným škodlivým činitelům. Nechte svůj trávník nadechnout!

Vertikutace patří k základním úkonům při údržbě trávníku. Na jarní termín jsme si již zvykli, ale i na podzim je potřeba provést vertikutaci, a tím vyčistíme trávník od nahromaděné plsti a vegetačních zbytků.

Plsť je totiž ideálním místem pro výskyt chorob a jejich útočištěm před nepříznivými podmínkami v zimě. V plsti zárodky chorob přečkají zimu.

Ideálním termínem pro podzimní vertikutaci je počátek září.

Proč září? Jsou ještě příznivé klimatické podmínky a trávník po vertikutaci má možnost rychle z regenerovat. Vertikutací ale čištění trávníku před zimou nekončí. Až do začátku zimy je důležité neustále z trávníku vyhrabovat spadané listí, zbytky ovoce a větvičky.

Vertikutace je takový velký úklid trávníku. Vyčesáním, vyhrabáním plsti a prořezáním trávníku zajistíme

  • zvýšení cirkulace vzduchu
  • zvýšíme příjem vody a světla
  • podpoříme růst kořenů
  • omezíme růst plevelů a mechu

Při vertikutaci také, díky vertikutačním nožům, přesekáváme travní výběžky. A tím podporujeme tvorbu nových výběžků a trávník zmlazujeme.

Stroje pro vertikutaci

Vertikutace trávníku se provádí vertikutátory, speciálními stroji, které jsou vzdáleně podobné vnější vzhledem sekačkám, ale místo rotujícího secího nože, jsou osazeny hřídelí s noži, které se zařezávají do půdy. Některé vertikutátory mají druhou výměnou hřídel s drápky na vyhrabávání.

Vetikutátory jsou s elektrickým nebo silným benzínovým motorem. Elektrické vertikutátory jsou lehčí, je s nimi snadnější manipulace. Jsou určeny pro menší a střední zahrady.

Pro větší zahrady a také pro služby jsou vhodnější vertikutátory s benzínovým motorem, které mají širší závěr a větší výkon a také pevnější a odolnější konstrukci.

Zde jsou 4 tipy:

Hecht 1538

Fieldmann FZV 4001-E

Hecht 1384

MTD OPTIMA 35 VO

Pohon

elektrický

elektrický

akumulátorový

benzínový

Výkon

1500 W

1300 W

Akumulátor

Li-ion 40 V/4 Ah

2,3 kW

Záběr

38 cm

32 cm

38 cm

35 cm

Hmotnost

15 kg

10 kg

14,5 kg

29 kg

Objem koše

50 litrů

40 litrů

45 litrů

45 litrů

Co po vertikutaci

Po skončení vertikutace vypadá trávník podivně poničený. Nemusíte mít strach. Trávník velmi rychle zregeneruje a vertikutace mu prospívá.

Z trávníku, pokud nemáme stroj z košem, seberete vyčesané zbytky. Použijeme buď hrábě nebo sekačku s košem, dle velikosti plochy.  

Proveďte dosev trávníku. Holá místa je nutné hned zaplnit. Čím dražší a kvalitnější travní směs použijete při výsevu nového trávníku, tím více myslete na trávník i při následné údržbě a dosevu. Pro dosev proto použijte stejnou travní směs. Trávník bude stále stejný, vzhledově a i barevně. Každý odstín zelené je jiný a každá rozdílnost je na špičkovém okrasném trávníku vidět.

Pro méně exponovaná místa použijte travní směsi typu obnova nebo regenerace, například Wolf-Garten LR-V nebo Garden Boom Regenerace. Můžete ta využít různých obnovovacích sad: Reparatur od Wolf-Garten nebo Trávníková náplast 3v1.

Je vhodné také provést pískování. Když je horní vrstva zeminy v trávníku jílovitá a hutně zhutněná, rozhoďte do trávníku křemičitý písek.

Následně trávník přihnojíme a zavlažíme.

Přehled elektrických vertikutátorů do 3 000 Kč

Vertikutátorů do 3000 korun je poměrně dost. Každá značka je nabízí. Při výběru sledujte celkové provedení a pevnost plastů. Dále je velmi důležitý příkon motoru a pracovní záběr – čím větší zahrada, tím větší příkon a záběr. A další parametry jako je nastavení výšky, objem koše nebo provedení pracovního válce.

Dbejte na dokonalé vyčištění trávníku před zimou.

Trávník musí být na zimu dokonale vyčištěný. Toto je hlavní preventivní krok pro úspěšné přezimování trávníku. Dále následují vitamíny, správné podzimní trávníkové hnojivo.

Vše o vertikutaci trávníku

Vše o vertikutaci trávníku, více dopodrobna, plus tipy na elektrické a benzínové vertikutátory naleznete na www.travnik-verikutace.cz

Podzimní trávníkové hnojivo

Výživa trávníku na podzim se liší od průběhu sezony hlavně ve složení použitého hnojiva. Na jaře potřebuje trávník více dusíku pro rozvoj a podporu růstu, trochu drasla a fosforu. V průběhu sezony se poměr dusíku a draslíku vyrovnává. Na podzim je to naopak. Draslík má navrch.

p

Jak jednotlivé živiny pomáhají

  • Dusík – podporuje celkový růst a vitalitu. Pomáhá při odnožování a ovlivňuje barvu listů travin
  • Fosfor – podporuje růst kořenů a vyzrání rostlin
  • Draslík – posiluje „vnitřní sílu“ rostlin, zvyšuje mrazivzdornost, odolnost proti chorobám

Z těchto vlastností se také vychází při složení jednotlivých hnojiv. Jarní hnojiva mají více dusíku. Podzimní hnojiva naopak více draslíku. Pro nový trávník se hodí hnojiva s vyšším podílem fosforu.

  • Hořčík (Mg) – důležitý pro tvorbu chlorofylu (zeleného barviva), potřebného k optimálnímu průběhu fotosyntézy.

Stopové prvky (Fe, Cu, Mn, S) – železo (Fe), měď (Cu), mangan (Mn) . Stopové prvky pomáhají při procesech látkové výměny a tím pomáhají udržet trávník v dobré kondici. Nedostatek stopových prvků se projevuje různými chlorózami , které se projevují například jako světlé skvrny různých velikostí a tvarů.

Pro podzimní hnojení trávníku vyberte kvalitní podzimní trávníkové hnojivo s vyšším obsahem draslíku.

Draslík řídí buněčnou stavbu rostlin. Vysoký obsah draslíku v podzimním trávníkovém hnojivu dodá trávníku schopnost lépe čelit:

  • nepříznivým povětrnostním vlivům
  • odolnost proti vymrzání
  • napadání houbovými chorobami.

Náš tip: použijte trávníkové hnojivo s vysokým obsahem draslíku i v parném létě. Draslík pomáhá trávníku odolávat teplotním a vodním stresům.

Podzimní hnojiva mají ve svém složení samozřejmě i něco dusíku, rostliny trav musí stále růst. Většinou také obsahují hořčík a síru. Hořčík podporuje fotosyntézu a obsah síry v hnojivech pomáhá k tvorbě bílkovin.

Kdy aplikovat podzimní hnojivo

Aplikace se provádí od září do začátku listopadu dle vývoje počasí a použitého hnojiva.

Pro aplikaci použijte aplikační vozíky nebo rozmetadla. Zajistíte rovnoměrné a přesné dávkování.

Případě teplého podzimu můžete na začátku září použít ještě klasické sezónní hnojivo, například LX-MU 800 od Wolf-Garten nebo ještě trochu vyhubit plevele Travinen a aplikaci podzimního hnojiva směřujte na polovinu října.

Můžete také udělat dvě aplikace podzimním hnojivem. Na začátku září a ke konci října. Vše závisí jen na počasí.

Dolomit a úprava pH

Těsně před zimou nebo již po prvním sněhu můžete na trávník aplikovat dolomitický vápenec, který srovná pH půdy. To pomůže potlačit výskyt mechu. Aplikace dolomitu se provádí až takto pozdě, protože dolomit se pomaleji rozkládá a přes zimu na to bude mít čas. V létě by jste si zašpinili zbytečně trávník. Tomu takto pozdní aplikace nevadí.

Dejte trávníku ten správný vitamín před zimou a on se Vám na jaře odmění.

Garden Boom Autumn 15 kg

Wolf-Garten LK-B 250

Eurogreen High-K P56

Složení

14% N, 0 % P2O5, 28% K2O + 3% MgO

Balení

15 kg

Dávkování

30 – 40 g/m2

Složení

15%N + 0%P2O5 + 20%K2O +3% Mg+stopové prvky

Balení

2,5 kg a 6,25 kg

Dávkování

25 g/m2

Složení

13% N, 0 % P2O5, 24% K2O + 2% MgO

Balení

25 kg

Dávkování

25 g/m2

Lovogreen Podzim

Expert Podzim 

Haifa Multi-K

Složení

10% N, 5 % P2O5, 20% K2O + 4% MgO

Balení

25 kg

Dávkování

30 – 40 g/m2

Složení

14%N + 10%P2O5 + 20%K2O +S + stopové prvky

Balení

25 kg

Dávkování

35 g/m2

Složení

13% N, 0 % P2O5, 24% K2O + 2% MgO

Balení

25 kg

Dávkování

25 g/m2

Postřik proti houbovým chorobám

Postřik je velmi dobrý preventivní zásah proti houbový chorobám, respektive proti přezimování jejich zárodků a mycelií.

Jedná se zejména o u nás nejznámější a nejrozšířenější chorobu trávníku: Sněžná světlerůžová plísňovitost trav. Jinak též známá pod názvem plíseň sněžná.

Tím, že jsme vyčistili trávník od plsti jsme učinili první krok v prevenci a postřik by měl následovat. Pro postřik se využívají přípravky s účinnou látkou azoxystrobin nebo iprodione. Postřik se provádí ke konci vegetace. Doporučují se dva postřiky v rozmezí 14-20 dní. Ideálně při teplotách nad deset stupňů. Při nízkých teplotách již postřik nemá smysl, protože pak již přípravek neúčinkuje.

Podzimní údržba trávníku – shrnutí

  • Vyčistěte trávník od všech vegetačních zbytků – vertikutace
  • Dejte trávníku správnou výživu – podzimní trávníkové hnojivo
  • Dopřejete trávníku preventivní postřik proti chorobám.
  • Shrabte všechno listí a spadané větve

Tip pro okrasné rostliny

Podobně můžete postupovat i u ostatních rostlin na zahradě. Draslík pomáhá snášet stresové podmínky a pomáhá k vyzrávání rostlin. Proto pečlivě vybírejte hnojiva i pro okrasné rostliny a dřeviny. U rostlin se vertikutace neprovádí, ale je nutné na podzim očesat všechny shnilé plody a odstranit napadené a poškozené větve. I u stromů můžete udělat postřik před zimou, například mědňatými přípravky, je to taková dezinfekce.

Na co nesmíte zapomenout:

  • Sklizeň
  • Podzimní hnojení
  • Rytí, příprava záhonů
  • Úklid zbylých plodů
  • Úklid a vyčištění bazénu
  • Úklid a vyčištění krbu nebo grilu
  • Vyčištění vody ze všech závlahových systémů

 

Poslední sečení

Nedá se říci konkrétně přesný termín. Kdy sekat trávník naposledy? To je těžká otázka.

Termín může být na přelomu října a listopadu, může to být v půlce listopadu nebo na konci listopadu … Vše záleží na aktuální teplotě a vývoji počasí. Naposledy posekejte trávník, když hrozí, že výrazně klesnou teploty. A budou se blížit k nule. Trávník přestává růst.

Jaké je správná výška poslední seče? Nejčastěji se uvádí výška 5 cm. Tedy o trochu více než v průběhu roku.

Přes zimu pak nechte zahradu odpočívat, omezte pohyb po trávníku na minimum a těšte se na jaro až vše zase krásně začne pučet, růst a rozvíjet se.

Podzimní výsev nových trávníků

Ideálním podzimním termínem pro výsev nového trávníku je září. V případě velmi pěkného a teplého průběhu počasí lze vysévat i v říjnu.

Při výsevu postupujte podle klasického modelu. Dokonale si připravte pozemek pro nový trávník. Plochu zbavte plevelů, nejlépe pomocí postřiku neselektivním herbicidem. A udělejte přípravu půdy ( substrátu ) – nakypření, zarovnání, případné vymodelování terénu. Při kypření je vhodné do země zapravit zásobní hnojivo, například NPK nebo kvalitnější startovací trávníkové hnojivo ( Garden Boom Pre Seed, Eurogreen Basic Start ).

Na dokonale připravenou zeminu bez hrud rovnoměrně rozhoďte travní směs a lehce zapravte do půdy. Můžete použít rozmetadlo nebo aplikační vozík. Pro zapravení do půdy dobře poslouží hrábě nebo jen lehce posypte plochu trávníkovým substrátem – 0,5 -1 cm.

Po výsevu je vhodné zakulit travní semínka lehkým válcem a zavlažit.

Příprava půdy před výsevem je velmi důležitá, protože ponechané nerovnosti nebo nově vzniklé prohlubně znemožní v budoucnu rovnoměrné sekání a zhoršují funkčnost a estetický vzhled trávníku.

  1. Naplánujte a rozměřte plochu trávníku
  2. Vyčistěte plochu od plevelů
  3. Připravte a srovnejte plochu pro nový trávníkové
  4. Aplikujte startovací hnojivo
  5. Vyberte správnou travní směs
  6. Vysejte nový trávník
  7. Podle potřeby zavlažujte

 

Jakou zvolit travní směs?

Podle velikosti plochy zvolte balení. Většina travních směsí se vysévá v dávce 20-30 g na m2. Počítejte tedy 10 kg travního osiva na plochu velkou cca 400 m2.

Při výběru osiva berte v úvahu budoucí funkci trávníku:

  • okrasný ( menší zátěž ) – okrasná část zahrady
  • okrasný zátěžový – okrasná část zahrady s větším pohybem osob
  • sportovní ( silně zatěžovaný ) – okolo bazénu a dětského hřiště
  • luční – užitková část zahrady

a dle toho volíme požadovanou travní směs.

Správně zvolená travní směs je základem pro úspěšné založení okrasného trávníku, jeho vitalitu, pěkný a zdravý vzhled a jeho následnou snadnou údržbu.

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium SP 

Travní osivo Wolf-Garten Supra Premium je první trávní směs, která roste na trvale zastíněných plochách, ale stejně tak dobře i na slunci. Roste velmi hustě a vytlačuje tak mechy a plevele.

Trávník PREMIUM s jeho pěkně zelenou barvou vám budou sousedi závidět. Tento trávník roste velmi hustě, ale jen málo do výšky, vzniká tak mnohem méně odpadu při sečení než u běžných druhů trávníků. PREMIUM trávník roste v každém druhu půdy.

  • Balení: 1 kg, 2 kg, 10 kg
  • Dávkování: 20 g / m2

Travní směs Eurogreen Rasana TOP 10 kg

Špičková travní směs pro zakládání a renovaci okrasných a zátěžových trávníků.

Ošetřeno přípravkem Plantacur Proradix Turf – optimální ochrana proti Pythiu a Rhizoctonii a celá směs je i ošetřena technologií Headstart pro zlepšení a urychlení vzcházení.

Rasana Top obsahuje dle stávajících hodnocení nejlepší odrůdy jílku vytrvalého, lipnice luční a kostřavy červené. Směs s jemnolistými odrůdami jílku vytrvalého, které velmi dobře snášejí zátěž. Špičkové odrůdy zaručují při střední úrovni péče velmi kvalitní trávník s dobrou odolností zátěži.

Jak vybrat správnou travní směs

V článku Jak vybrat správnou travní směs se dozvíte, jak nový trávník naplánovat. Jaké jsou základní travní druhy a jaké mají vlastnosti. Rozdělení travních směsí a jak se v nich vyznat. Řekneme si něco o ceně a samozřejmě doporučím konkrétní travní směsi.

Příprava ploch pro nový trávník

Podzim je vhodným termínem pro přípravu půdy pro nový trávník. Tento úkol je pro trpělivé. Jelikož letos připravíte pozemek pro nový trávník, ale osévat a radovat se z nového trávníku budete až příští jaro.

V září je možné připravit pozemek pro nový trávník. Jak postupovat? Plochu zkultivujte a zarovnejte. Na hrubo vymodelujte terén. Nechte zarůst plevele. Plevel zlikvidujte přípravky tomu určenými – použijete neselektivní herbicidy ( Roundup. Glyfoklasik, Touchdown ).

Tímto zásahem vyčistíte plochu o plevelů.

Odstraňte z pozemku uschlé plevele a další nečistoty a kamení. Dosypte zeminu. Po kultivaci, rytí, navožení nové zeminy je velmi vhodné nechat vše slehnout. Ideálně přes zimu.

Vzniklé propadliny by později výrazně komplikovaly údržbu trávníku.

Na jaře nechte plochu obrůst plevelem a opět použijte neselektivní herbicidy. Zasypete místa, kde se zemina po zimě propadla a osejte plochu travním osivem.

Tento postup je poměrně zdlouhavý, ale zajistíme si téměř dokonalé vyčištění plochy od nežádoucích plevelů a půda bude dokonale připravená.