Asi každý rodič by chtěl svému malému uličníkovi dopřát zábavu, radost ze hry a pohyb na čerstvém vzduchu. Mnozí tak přemýšlejí o pořízení dětského hřiště, třeba se skluzavkou, malou horolezeckou stěnou a nezbytným pískovištěm. Ovšem, jak něco takového postavit? Jaké existují možnosti?




Plánování a bezpečnost

Před tím, než začneme dětské hřiště stavět, bychom si měli rozmyslet, na jaké místo jej umístíme a jaké všechny funkce by mělo splňovat. Samotný výběr místa je nesmírně důležitý. Musíme dbát na bezpečnost dětí, na funkčnost, ale i estetičnost. V okolí budoucích dětských hřišť by neměla být frekventovaná silnice, ale ani například bazén, jezírko nebo nebezpečné stroje.

Nezapomeňte. Základem je bezpečnost dětí a celková funkčnost celého dětského hřiště

Mimořádně důležitým prvkem se stává ukotvení dětského hřiště. Můžeme použít například tradiční betonové patky, jenže jejich příprava vyžaduje poměrně hodně úsilí. V dnešní době ale existují i tzv. zemní vruty, což je systém hluboko vrtaných děr, dosahující mimořádné odolnosti a pevnosti.

Jaký zvolit podklad?

Vhodné povrchy pod dětské hřiště na zahradě jsou dvakrát řezaná mulčovací kůra, jemný kačírek, jemný písek nebo tráva. Též je možné použít certifikované dopadové dlaždice.

Jednotlivé prvky dětského hřiště

Základem správného dětského hřiště je jeho variabilita, protože si na něj jistě přijdou hrát děti různých věkových skupin.

Děti si chtějí hrát, bavit se, objevovat. Jsou odvážné, více než si myslíme. Chtějí zkoušet nové věci.

Pro nejmenší volíme pískoviště v kombinaci s malými pružinovými houpačkami. Předškoláci zase ocení nejrůznější houpačky, prolézačky i dnes tak moderní horolezeckou stěnu. Nezbytná skluzavka by měla být samozřejmostí. U dětí jsou také velmi oblíbené malé dětské domečky.

Jak dětské hřiště postavit

V podstatě bychom mohli říci, že existují tři základní možnosti, jak vašim dětem postavit vysněné hřiště.

  1. Vymyslím a postavím sám
  2. Koupím stavebnici dětského hřiště
  3. Nechám se dětské hřiště vyrobit

Vymyslím a postavím sám

Prvním způsobem jsou zruční a šikovní tatínkové, kteří zvládnou celé hřiště postavit sami. Pro to je třeba představa, návrh, materiál, realizace a funkčnost. Ne každý si ale na takovou stavbu troufne, zvláště uvědomíme-li si, že se jedná především o bezpečnost našich ratolestí.

Jaké zvolit jednotlivé prvky a jakou konstrukci? Jednoduše. Inspirovat se můžete již postavených dětských hřištích. Obejděte město a inspirujte se. Nesmí chybět houpačka, skluzavka, může být pískoviště nebo prolézačka.

Velkou pozornost věnujte výběru kvalitních materiálů. Pro konstrukci dětského hřiště používejte hladce opracované dřevo, se sraženými hranami, bez vypadaných suků. Jaké profily doporučit? Hranoly čtvercového profilu, pro základní konstrukci a stojny, se šířkou okolo 80 až 100 mm. Dále budete potřebovat trámky o šířce mezi 58 až 95 mm a tloušťce mezi 30 až 50 mm a prkna o tloušťce mezi 15 až 28 mm.

Koupím a sestavím

Další možností jsou kompletní sestavy dětských hřišť „na míru“. Takové dětské hřiště standardně obsahuje všechny pevné herní prvky, včetně skluzavky či horolezecké stěny. V balení dostanete i impregnované řezivo, montážní sadu a další doplňky. Celou sestavu smontujete během několika málo hodin či dnů.

Výhodou těchto sad je jistě jejich variabilita, což znamená, že v průběhu růstu vašich potomků můžete dětská hřiště upravovat a doplňovat. Drtivá většina montovaných hřišť splňuje vysoké nároky na bezpečnost, což značí třeba otisk certifikátu TUV.

Tato možnost je v současné době asi nejčastější. Sestavit dětské hřiště doma z před řezaných dílců a dle návodů zvládne téměř každý. Nepotřebujete speciální stroje do dílny. Většinou si vystačíte s aku vrtačkou a kladívkem. Spojovací materiál je součástí dodávky.

Dětské hřiště také doporučuji natřít nějakou impregnací nebo venkovním lakem. Z barvami si můžete prohrát 🙂 Nátěrem zvýšíte odolnost dřeva proti povětrnostním vlivům.

Osobně jsem vyzkoušel stavbu dětského hřiště Jungle Gym. Zabralo to jen jedno sobotní dopoledne. Je to pěkná vzpomínka, děti měli velkou radost. Stojí už deset let. Jak se to říká v reklamách? Ano, už to mám … Jungle Gym mohu doporučit!

Nechám si vyrobit

Pokud si na stavbu svépomocí netroufáte, nezoufejte. Existuje mnoho odborných firem, které se na stavby dětských hřišť specializují. Vaši zakázku zrealizují včetně potřebného ukotvení, montáže, impregnace a zapuštění prvků. Poté můžete využít i služeb kvalitní truhlářské dílny. Nezřídka kdy se setkáte s řemeslníky, kteří se na stavbu hřišť specializují a na svých internetových stránkách prezentují své realizace. Truhláře tedy využijete například v případech, kdy máte vlastní představu, kterou vzorově vyráběné sestavy nemohou splnit.