Pravidelné a účinné odstraňování plsti a provzdušnění vrchní vegetační vrstvy je nezbytné pro zdravý a silný růst trávníku a jeho vitalitu. Proto je nutné provádět vertikutaci. Ta se provádí v jarním a podzimním termínu. Více o termínu vertikutace si přečtěte v tomto článku >> Kdy provádět vertikutaci trávníku.

Vertikutujte, nechte trávník nadýchnout.

Princip vertikutace

Slovo vertikutace je od anglického vertical cut ( česky svislý řez ).

K vertikutaci se používají speciální stroje vertikutátory, které jsou vybaveny ostrými noži připevněnými na hřídeli. Nože se svisle zařezávají do půdy. Hloubka zařezávaní je mělká, cca 2-3 mm. Jemně se prořezává vrchní vegetační vrstva a zároveň se čistí trávník od plsti.

Při vertikutaci také, díky vertikutačním nožům, přesekáváme travní výběžky. A tím podporujeme tvorbu nových výběžků a trávník zmlazujeme.

Nože vertikutátoru jsou většinou hvězdicovitého nebo trojúhelníkovitého tvaru a jsou připevněny na hřídeli, která rotuje.

Pozor na rychlé opotřebení stroje

Při vertikutaci dodržujte doporučenou hloubku 2-3 mm. Vertikutace není úprava půdy. Při nesprávném použití a přílišné hloubce se velmi rychle snižuje účinnost stroje, protože dochází k nadměrnému zatížení vertikutátoru. Přílišná hloubka je velká zátěž pro jeho motor a způsobuje rychlé opotřebení nožů.

Hloubkové provzdušnění a prořezání trávníku nemá s vertikutací nic společného. Na podobném principu, ale do větší hloubky, se provádí skarifikace. K hloubkovému provzdušnění slouží aerifikace.

 • Aerifikace se provádí dutými nebo plnými hroty do hloubky 5-8 cm. Při hloubkové aerifikaci až 12 cm. Hroty mají průměr 6-25 mm. Děrovací stroje provedou 400-800 vpichů /m2.
 • Skarifikace je prořezání trávníku do hloubky 5 -20 mm. Jedná se o hloubkovou vertikutaci. Pro skarifikaci používejte k tomu určený speciální stroj – skarifikátor nebo profesionální vertikutátor. Stroj se silným motorem a odolnými noži. Běžný hobby vertikutátor nevydrží!

Nože nebo drábky?

Některé vertikutátory, zejména elektrické, jsou vybaveny pouze drátky ( ocelovými „drápky“ ). Takto vybavený stroj udělá necelou polovinu práce potřebnou při vertikutaci. Pouze vyhrabe „stařinu“ z trávníku. A již nedochází k mělkému prořezání vegetační vrstvy nebo k zmlazení trávníku. Drápky pouze nahrazují důkladné vyhrabání trávníku. Mají nižší životnost.

 

 

Úvodní foto by Ochir-Erdene Oyunmedeg on Unsplash

Vertikutátor benzínový Hecht 5641

Hloubka provzdušňování se nastavuje centrálně. Nechybí masivní kovové šasi a možnost nastavení hloubky provzdušňování

 •  záběr 40 cm,
 • válec s 15 noži,
 • objem sběracího koše 50 l

Akumulátorový vertikutátor Einhell GE-SC 35 Li – Solo Expert Plus

 •  jednoduchý systém nastavování pracovní hloubky do tří poloh
 • Šasi z kvalitního plastu
 • Doporučeno pro travnaté plochy do 500 m2
 • Nízká hmotnost pouhých 10 kg
 • Bezuhlíkový motor Einhell XCore
 • 16 hrotů z nerezové oceli