Všichni jsou natěšení, první slunce na přelomu února a března, vždy vše zvedne náladu a zároveň velkou chuť vyrazit na zahradu. Zde je třeba říci, že hlavním mottem pro toto období by mělo být: buď trpělivý a pořádně se připrav.

Počasí je v tomto období velmi nestálé. Střídají pěkné slunečné dny se zataženými, stejně tak teploty, jsou od mínusových hodnot až po plus 10-12 stupňů.

Trpělivost

Nechte roztát sníh, půdu po zimě vysušit a zároveň přirozeně ohřát. Trávník nelze moc urychlit. Pokud nebude přirozeně růst, nemají velké zásahy moc cenu, naopak se udělá více škod. Například pokud půjdete trávník vyhrabávat do trávníku, kde ještě včera předevčírem byl sníh, tak do něj akorát uděláte šlápoty, které vám později budou výrazně stěžovat údržbu.

Počkejte na stálejší počasí a vyšší průměrné teploty. 

Ještě chvilku vydržte. Počkejte na stálejší počasí a vyšší průměrné teploty. Trávník začíná pořádně vegetovat až tak okolo průměrné denní teploty 5 stupňů a více. To je přes den 10-12 a více a v noci tři, čtyři nad nulou.

Jak je aktuálně ( 22.2.2021)? Na tento poslední únorový týden hlásí výrazné oteplení, příliv teplého vzduchu od jihu a možná se opět dočkáme i písku ze Sahary, ale na další týden je zase hlášen pokles k teplotám jen do pěti stupňů přes den.

Buďte připraveni

Vyčkejte, chce to trpělivost. Co zatím dělat? Zahradník samozřejmě nikdy nezahálí. Máte už zaseté papriky? Je nejvyšší čas.

Dále můžete chystat skleník, plánovat, co na jaře kde vysejete a zasadíte, jak zahradu upravíte. Předjaří je také ideální čas na střih ovocných stromů a to jadrovin.

Milovníci trávníku v tomto období podrobí své stroje před sezonní kontrole a údržbě. Máte vyměněný olej u motorové sekačky, nabroušený nůž, připravený vertikutátor? Všechny násady u motyček, hrábí a dalšího nářadí jsou v pořádku?

Můžete si také připravit plán hnojení, co, kdy a kolik? Prozkoumat nabídky obchodů a případně se již lehce předzásobit.

Buďte připraveni, až to vše vypukne, pak neztrácejte čas zbytečným nářkem nad nefunkční sekačkou.

Když se teploty dostanou do normálu a trávník začne přirozeně vegetovat, dejte se do práce. Trávník vyčistěte od vegetačních zbytků ( větviček, listí apod. ), co se na něm přes zimu objevily. Nejdříve můžete jen lekce hráběmi. S vertikutací klidně počkejte až po prvním sečení. Poté trávník dosejte a přihnojte první dávkou trávníkového hnojiva.

úvodní foto by Khairil Nst on Unsplash