Jak vybrat akumulátorovou sekačku?

Také vás při sekání omezuje délka přívodního kabelu pro napájení sekačky elektrickou energií? Akumulátorové sekačky žádný přívodní kabel nepotřebují. Díky této výhodě jsou ideální pro sekání trávy, a to kdekoliv. Tím je manipulace se sekačkou mnohem snazší a příjemnější. Tzv. AKU sekaček se na trhu vyskytuje několik druhů, rotační, vřetenové nebo strunové.

V následujícím článku vám poradíme, jak akumulátorovou sekačku vybrat, jaké jsou její výhody a nevýhody.

Gardena Vřetenová aku sekačka 380 Li 25V, 1x3Ah

Vřetenová sekačka akumulátorová, 25 V, Li-Ion, záběr 38 cm, pro plochu o 400 m2, výška střihu 12-42mm, plynulé nastavení výšky, hmotnost 13.6 kg, aku a nabíječka součástí balení.

Akumulátorová sekačka FIELDMANN FZR 2110-Li

Aku sekačka rotační, 1 akumulátor, bez pojezdu, kapacita akumulátoru 2 Ah, záběr 320 mm, objem sběrného koše 30 l, ukazatel plnosti, se startérem. Sekačku FZR 2110 pohání výkonná 40V Li-Ion baterie, která je součástí balení spolu s nabíječkou.

Robotická akumulátorová sekačka Bosch Indego M 700

Robotická sekačka s 1 akumulátorem, kapacita akumulátoru 2,5 Ah, doba provozu 75 min, záběr 190 mm, mulčování a centrální nastavení výšky sečení, ochrana pinem.

Současný trh nabízí široké spektrum praktických pomocníků, které vám usnadní čas i energii. V tomto případě se doporučuje vybírat ty nejlepší zařízení, které většinu práci odvedou za vás. Mezi tyto zařízení patří i kvalitní akumulátorová sekačka, která nevyžaduje žádný kabel. Její výhodou je, že na jeden zátah dokáže posekat až 500 m2 trávy.  

Výhody a nevýhody akumulátorových sekaček

Akumulátorové sekačky mají své výhody i nevýhody, které je důležité uvést. Mohou totiž ovlivnit koupi produktu. Mezi výhody patří zejména hmotnost, se kterou souvisí také snadná manipulace se sekačkou. Disponuje také menší hlučností a nižšími pořizovacími náklady. Hlavní předností je však absence kabelu.

Nevýhodou akumulátorových sekaček může být omezená kapacita. Po určité době ji musíte dobít. Z tohoto důvodu jsou tyto přístroje vhodné zejména pro menší plochy.   

Typy akumulátorových sekaček

Na současném trhu si můžete vybrat mezi strunovými a rotačními sekačky. Strunové sekačky jsou praktickým pomocníkem pro malé plochy. Hodí se především k úpravám u obrubníků nebo ploch kolem plotů. Jejich výhodou je jejich hmotnost a velikost. Dalším typem jsou sekačky rotační. K rotaci nože dochází pomocí nabitého akumulátoru, který je zabudovaný uvnitř sekačky. Tyto modely se hodí na větší plochy.    

Důležité parametry při výběru akumulátorové sekačky

Při výběru akumulátorové sekačky je důležité zaměřit se na její důležité parametry, které ovlivní váš výběr. Mezi tyto parametry patří:

 • typ akumulátorů,
 • kapacita a doba nabíjení akumulátoru,
 • objem sběrného koše,
 • funkce,
 • a pořizovací náklady.

Typ akumulátorů

Nedílnou součástí sekaček je akumulátor, který je důležitý pro správný chod sekačky. Současný trh nabízí 3 typy akumulátorů. Jedná se o akumulátor NiCd, NiMH a Li-Ion.   

Výhody a nevýhody akumulátoru NiCd

 • výhody: dlouhá životnost, spolehlivost, možnost práce i při nižších teplotách
 • nevýhody: vyšší hmotnost

Výhody a nevýhody akumulátoru NiMH

 • výhody: vyšší kapacita, nezatěžuje životní prostředí
 • nevýhody: vyšší hmotnost

Výhody a nevýhody akumulátoru Li-Ion

 • výhody: vysoká kapacita, nízká hmotnost, minimální samovybíjení
 • nevýhody: vyšší pořizovací náklady

Kapacita a doba nabíjení akumulátoru

Důležitým parametrem při výběru akumulátorové sekačky je také kapacita. Kapacita nám udává, jak dlouho vydrží sekačka sekat na jedno nabití. Tento údaj závisí především na hustotě trávy a terénu. Kapacita se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 2 do 4 Ah. Některé modely zvládnou posekat až 500 m2.

S kapacitou souvisí také doba nabíjení, která je závislá na konkrétním modelu akumulátoru. Nejčastěji se pohybuje okolo čtyř hodin.

Objem sběrného koše

Výběr kapacity sběrného koše závisí především na velikosti vaší zahrady. Na menší plochy vám postačí objem o velikosti 40 litrů. Modely s větším objemem mohou disponovat až 75 litry. Tyto přístroje se hodí zejména na velké zahrady.

Funkce

První důležitou funkcí u akumulátorových sekaček je nastavení výšky sekání. Tato funkce už je standardem většiny modelů. Nejčastěji se můžete setkat s výškou sečení od 20 do 80 mm. Druhou důležitou funkcí je šířka záběru, která bývá od 320 do 430 mm.

Mezi další oblíbené funkce akumulátorových sekaček patří:

 • rychlonabíjení,
 • možnost nastavit výšku madla,
 • a funkce mulčování.

Pořizovací náklady

Cena se u jednotlivých modelů akumulátorových sekaček liší. Závisí především na tom, zda chcete sekačku strunovou nebo rotační. Pořizovací náklady ovlivňují také výše uvedené parametry. U kvalitních akumulátorových sekaček se cena pohybuje v rozmezí od 5 000 do 15 000 Kč, u robotických akumulátorových sekaček až 20 000 – 40 000 Kč