Vybíráme skleník
Začátečník i zkušený pěstitel ví, že skleníky jsou synonymum pro bohatou a zdravou úrodu bez zbytečného užívání chemikálií. Dokáží vytvořit téměř tropické klima a vy tak můžete pěstovat všechno, co vás zrovna napadne. Běžnou zeleninou pěstovanou ve sklenících jsou například papriky a rajčata všeho druhu. Ti odvážnější mohou vyzkoušet pěstování melounů, banánu či jiných exotických druhů ovoce, zeleniny i květin.
V následujících odstavcích se dočtete, jaký skleník pro vás bude nejvhodnější včetně finanční náročnosti a jak se o něj starat, aby co nejlépe sloužil.
Jak vybrat ten nejvhodnější skleník?
Ze všeho nejdřív je dobré si uvědomit, co od skleníku vlastně očekáváte, co v něm budete chtít pěstovat a v neposlední řadě také výši rozpočtu. Pro začátečníky nebo nenáročné pěstitele s menší zahradou jsou vhodné menší skleníky, pařeniště nebo fóliové tunely. Zlatou střední cestou jsou pak skleníky, které se dají uchytit ke stěně nebo tradiční středně velké zahradní skleníky. Pro farmáře jsou pak vyráběny skleníky velkých rozměrů. Podívejme se na ně podrobněji:
- Miniskleník – vhodný k předpěstování rostlinek. Svými rozměry je ideální na parapet. Cena se pohybuje ve stovkách korun.
- Pařeniště – nízký skleník vhodný k předpěstovávání nebo pěstování nízkých rostlin jako jsou třeba okurky, různé druhy salátů, květiny apod. Mohou být dřevěné, hliníkové se sklem nebo polykarbonátem. Tento druh skleníku si při troše šikovnosti zvládnete i sami vyrobit. Jeho cena se pohybuje kolem tisícovky.
- Malý až střední skleník – svými rozměry umožňuje pěstování i vysokých rostlin jako jsou papriky nebo rajčata. Pro běžného pěstitele jsou ideální volbou a také nejoblíbenější. Jeho rám bývá hliníkový nebo železný s pozinkováním. Krytina bývá ze skla nebo polykarbonátu, a tvar buď klasický sedlový, nebo obloukový. Zajímavou variantou je i skleník vhodný k připevnění ke stěně domu nebo garáže. Jeho cena se pohybuje dle rozměrů a materiálů od 5000 až do 30000 korun.
- Fóliový tunel – tzv. fóliovník, existuje v mnoha variantách od nízkých tunelů, kterými záhon zakryjete a tím jej chráníte před škůdci a vlivy počasí, až po obrovské tunely využívané v pěstitelském průmyslu. Jejich konstrukce je lehká a snadno složitelná i přemístitelná. Jejich cena se pohybuje od několika stovek až do 3000 korun.
- Velký skleník – svými rozměry je používán převážně v botanických zahradách a pěstitelském průmyslu. Pro běžného pěstitele nevhodný, proto jej dále rozebírat nebudeme.
Vybíráme skleník – volba materiálu
Pokud už máte přibližnou představu o tom, jak by měl skleník vypadat, rozebereme nejvhodnější materiál.
U fóliovníku je to celkem jednoduché, jak již název napovídá, jeho materiálem je fólie. Na první pohled by se mohlo zdát, že nic nevydrží, ale opak je pravdou. Bývá velice dobře odolný proti poškození i vlivům počasí. Navíc je i lehký, takže jej můžete kdykoli přemístit a po sezóně uklidit.
U klasického skleníku už si můžete materiál vybrat. Jedná se buď o sklo, nebo o polykarbonát. Jaký je mezi nimi rozdíl?
- Polykarbonát – má lepší tepelné vlastnosti než sklo, díky čemuž si můžete sezónu prodloužit. Nepropouští UV záření a světlo rozptyluje rovnoměrně, takže vám nespálí rostliny. Je o mnoho pružnější a tím i odolnější proti mechanickému poškození. Kvůli váze a pružnosti ovšem nemusí vydržet tíhu sněhové nadílky.
- Sklo – má vyšší váhu a tím pádem i stabilitu. Vydrží i vyšší tíhu sněhové vrstvy, což ovšem neznamená, že se nemusí odklízet. Má menší tepelně izolační vlastnosti než polykarbonát. Je nutné postavit betonový základ a není moc odolné proti mechanickému poškození např. náraz motyčkou. Přímé sluneční světlo může rostliny spálit, takže je nutné použití vhodného stínění.
Skleník Uranus 8300
skleník je vyrobený značkovým výrobcem z Velké Británie. Skleník je vyrobený z eloxovaných hliníkových profilů. Prosklení je z tepelně-izolačních komůrkových polykarbonátových desek síly 4 nebo 6 mm (podle modelu skleníku). Střešní okna jsou vždy zasklena polykarbonátem 4 mm. Prosklení je do hliníkových profilů kotveno pomocí ocelových sponek.
Péče o skleník
Doporučuji skleník pojistit. Přece jenom je to investice a počasí nevyzpytatelné. Vždy odklízejte sníh z oken, aby nedošlo k jejich prasknutí. Poblíž skleníku postavte nádrž na chytání dešťové vody, která je pro zalévání rostlin nejvhodnější. Na klasický sedlový skleník můžete připevnit i okapy. Mnohem vhodnější je zvolit možnost větrání střešními okny, některé rostliny nemají rády spodní průvan.
V polykarbonátovém skleníku můžete pěstovat třeba salát až do prvních mrazíku a nechat v něm některé venkovní květiny přezimovat. Před zimou a po sklizni je dobré skleník vydesinfikovat. Zbavíte se tak nechtěných škůdců. Pokud panují příznivé teploty, již v únoru můžete skleník přichystat na jaro. Umyjte okna a pořádně skleník vyvětrejte. Odkládací prostory volte nerezové nebo kovové. Dřevo by ve vlhku mohlo začít plesnivět a přenést infekci i na rostliny.
Proč provádět dezinfekci skleníku
Nedá se jednoznačně určit, který zahradní skleník je ten nejlepší a nejvhodnější.
- Máte již na zahradě vyhrazené místo pro skleník a víte, že tam bude stát navěky, můžete zvolit tradiční variantu skleníku s betonovými základy a sklem.
- Pokud chcete z úrody získat maximum a prodloužit si sezonu, pořiďte si skleník s polykarbonátovými okny.
- Pokud teprve začínáte, nebo nechcete příliš investovat, poohlédněte se za fóliovníkem.
Nabídka skleníku, pařenišť a foliovníků je stále větší a větší, svůj si vybere každý. Pořiďte si vlastní skleník a puste se do pěstování vlastní zdravé zeleniny a bylinek.
Skleník VITAVIA CALYPSO 7300
Šířka 195 cm x délka 380 cm. Smluvní záruka 10 let na nerozbitnost polykarbonátu krupobitím. Atest Státního zdravotního ústavu v Praze. Uchycení prosklení pomocí sponek – kdykoliv v budoucnosti je možné nahradit polykarbonátové prosklení např. sklem – skleník je na to konstrukčně dimenzován.